Menstruační bolesti

Menstruace nás nemusí bolet. A na každou bolest nemusí být jediným automatickým řešením růžová pilulka. My v body Moody chceme, aby se o bolestivé menstruaci začalo mluvit a abychom dokázali najít pro co nejvíce žen přirozenou cestu z každoměsíčních hodin úmorné bolesti, kterou se snaží vytěsnit a přetrpět. Věděli jste, že tenhle problém trápí skoro 50 % všech žen v produktivním věku? A že většina z nás problém přechází a neřeší? Nejdříve se pojďme podívat, jak vlastně menstruační bolesti vznikají, jak jejich průběh zmírnit nebo je zcela zastavit a kdy je už vhodné obrátit se na lékaře.

Sdílet příspěvek

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Jak a proč vlastně menstruační bolesti vznikají?Asi žádnou ze čtenářek nepřekvapí, že menstruační bolesti, odborně dysmenorea, souvisí s průběhem vašeho menstruačního cyklu. 

Teď se omlouváme za malou odbočku do hodin biologie. Během menstruačního cyklu trvajícího v průměru 28 dní dochází k pravidelné obnově sliznice děložní dutiny – endometria. V průběhu menstruačního cyklu prochází endometrium řadou změn. V průběhu cyklu vrstva sliznice narůstá a připravuje se na možné uhnízdění vajíčka. Uprostřed cyklu, kdy dochází k ovulaci, je endometrium bohatě prokrvené, porézní a dosahuje maxima své tloušťky. No a dál už to znáte. Pokud se zrovna nezadaří zázrak početí, dochází vlastně k takovému malému restartu systému. Endometrium nasycené krví se následkem proměny hormonálních hladin odlupuje a spolu s neoplozeným vajíčkem odchází z těla. 

Fajn. Tak kde se ale bere ta bolest? Aby mohlo dojít k tomuto děložnímu restartu, vyvolává děloha stimulovaná prostaglandiny (látkami podobnými hormonům) kontrakce. Svalstvo dělohy se stahuje a napíná, tím dojde k částečnému přerušení zásobení sliznice krví a ta následně odumírá. Tyto kontrakce se však mohou rozšířit nejen na stahy hladké svaloviny, ale vyvolat stahy i střevní stěny, a tak je mix nepříjemných křečí na světě. 

Ve zmíněném hormonálním koktejlu je ještě jedna ingredience, a to vazopresin, což je hormon ovlivňující funkci cév a v konečném důsledku kombinace stahů a omezeného průtoku krve způsobuje nedokrvení celé oblasti podbřišku a snížený přísun kyslíku do děložní tkáně. A nás to začíná šíleně bolet.

 


Jak se menstruační bolesti projevují a kdy je lepší vyhledat lékaře?

Každá z nás se setkává se specifickým průběhem bolestivé menstruace, ale nejčastěji by se bolesti daly popsat jako různé formy nepříjemného tlaku v podbřišku, který přechází často do nárazové bodavé bolesti vystřelující v některých případech až do zad. Mezi nejbolestivější průběh patří bolestivé křeče, které vás mohou doslova odrovnat, a mnohdy to pro vás znamená strávit den doma v posteli zcela mimo své běžné aktivity. Dávejte pozor na těžší průběh a zejména na komplikace trvající delší dobu i po menstruaci. 

Pokud je míváte, určitě na to upozorněte svého gynekologa, mohou být totiž příznakem závažnějších komplikací jako je endometrióza, myomy, polypy a další „radosti“.

 

Proč zrovna já?

Tyhle potíže trápí přes 50 – 85 % z nás. Nehledejte tedy problém v sobě, bavte se o potížích se svou rodinou, kamarádkami a hlavně lékařem. Asi vás nepřekvapí, že dispozice pro tyhle komplikace je z velké části dědičná, protože souvisí s celkovou hormonální rovnováhou. Častěji a s větší intenzitou také potkávají mladší z nás před prvním porodem. U starších žen se ale objevují často bolesti v bedrech, které také souvisí s nedokrvením této oblasti. Častěji, a to až o 50 %, potkávají bolesti kuřačky. Mírnější průběh mívají naopak ženy pohybově aktivní – pohyb a specificky některé cviky zlepšují proudění krve v oblasti pánve.

 

Jak bolestem předcházet a jak je zmírnit aneb proč je teplo lepší než růžová pilulka

Ještě v nedávné době bývala součástí všech kabelek plata růžových pilulek, po kterých jsme sahaly, jakmile nás bolestivý průběh menstruace zastihl. V dnešní době se ale stále více žen snaží minimalizovat přísun chemie do svého organismu, ať už jde o mírnější formy hormonální antikoncepce, jejího nahrazení nehormonálními metodami, nebo právě o hledání jiných řešení menstruačních bolestí, než jsou analgetika. Na nich totiž může vzniknout nebezpečná závislost, modulace přirozeného prahu bolesti, žaludeční problémy a další komplikace, které vám určitě do skládačky zdravého životního stylu nezapadnou. 

Působením lokálního tepla např. z vyhřívaného Body Moody můžete odstranit příčinu samotné bolesti nebo ji alespoň výrazně zmírnit. Lokální teplo totiž pomáhá zlepšit prokrvení celé oblasti podbřišku a tím k bolesti vůbec nemusí dojít. Prášky přitom jen tlumí vaše vnímání bolesti a samotný problém neřeší. Působení lokálního tepla není v léčbě menstruačních bolestí žádnou novinkou (zejména v podobě horkých sprch a lázní, které znaly už naše babičky). Až rozvoj moderní technologie, která pomohla udělat z mnohdy nevzhledných „elektrických deček“ funkční a elegantní kus oblečení, umožňuje široké využití lokální terapie teplem. 

Při vývoji našeho body jsme načetly několik zahraničních studií, které srovnávaly terapii lokálním teplem s podáváním analgetik (prášků). Většina autorů studií pracovala se standardizovanými stupnicemi bolesti, na kterých nechala ženy rozdělené do třech skupin hodnotit míru bolestivosti své menstruace. Jedna část vzorku měla za úkol tlumit bolesti předem stanoveným množstvím analgetik, druhá dostala namísto prášků proti bolesti placebo a třetí aplikovala lokální teplo v podobě hřejivých polštářků nebo elektrického vyhřívaného zařízení na podobném principu jako je naše body. Výsledky byly překvapivé. Rozdíl úrovně průměrně reportované bolesti mezi kontrolní skupinou s placebem a oběma skupinami s léky a termoterapií byl téměř stejný. Zahříváním lze tedy dosáhnout stejného efektu v léčbě menstruačních bolestí jako podáváním léků proti bolesti. Přesněji lepšího efektu v porovnání s paracetamolem (např. Paralen) a stejného efektu v porovnání ibuprofenem (většina běžných léků na bolest). Ale bez všech negativ, které dlouhodobé užívání léků obnáší.

 

Co můžu změnit?

Jen aby bylo jasno, určitě vás nenabádáme rezignovat na konvenční medicínu, terapie teplem je koneckonců její běžnou součástí. Chceme, aby každá z nás měla možnost sáhnout i po bezpečné alternativě k platíčku prášků. A co vám může pomoci?

 1. Omezte kouření a alkohol. Jasně, to vás asi nepřekvapí, ale zaznít to muselo. Oboje ovlivňuje kvalitu krevního oběhu a ten přímo souvisí se vznikem bolestí.
 2. Vyzkoušejte jógu a další cviky zaměřené na pánevní dno. Pomůže vám to s uvolněním a prokrvením oblasti.
 3. Vyzkoušejte bylinky, obecně vzato ty, které pomáhají uvolnění a tlumení bolesti: řebříček, meduňka pro celkové uvolnění a uklidnění. Kontryhel nebo třeba pupálka dvouletá mají blahodárný vliv na kvalitu menstruačního cyklu.
 4. Orgasmus. Tuhle radu by vám asi babička nedala, ale my ano. I když během bolestí asi málokterá z nás pomyslí na sex, oxytocin a další látky, které tělo produkuje během těchto okamžiků působí proti bolesti. Navíc dojde k prokrvení celé oblasti a jak už víme, to pomáhá.
 5. Teplo. Zahřejte oblast podbříšku (a zad), tím ji prokrvíte a k bolesti nemusí vůbec dojít. Udělejte si vlastní terapii teplem – doma, v práci, ve škole nebo na výletě.

 

Zdroje ke zmíněným studiím:

 • Akin, M. et al. Continuous, low-level, topical heat wrap therapy as compared to acetaminophen for primary dysmenorrhea. J Reprod Med 49, 739–745 (2004).
 • Akin, M. D. et al. Continuous low-level topical heat in the treatment of dysmenorrhea. Obstet Gynecol 97, 343–349 (2001).
 • Jo, J., Lee, S.H. Heat therapy for primary dysmenorrhea: A systematic review and meta-analysis of its effects on pain relief and quality of life. Sci Rep 8, 16252 (2018).
 • Shahindokht Navvabi Rigi, Fatihe kermansaravi, Ali Navidian, Leila Safabakhsh, Ameneh Safarzadeh, Somaye Khazaian, Shahla Shafie & Tahmineh Salehian Comparing the analgesic effect of heat patch containing iron chip and ibuprofen for primary dysmenorrhea: a randomized controlled trial, BMC Women’s Health volume, Article number: 25 (2012) 

Dále ke čtení

Menstruační bolesti

Menstruace nás nemusí bolet. A na každou bolest nemusí být jediným automatickým řešením růžová pilulka. My v body Moody chceme, aby se o bolestivé menstruaci začalo mluvit a abychom dokázali najít pro co nejvíce žen přirozenou cestu z každoměsíčních hodin úmorné bolesti, kterou se snaží vytěsnit a přetrpět. Věděli jste, že tenhle problém trápí skoro 50 % všech žen v produktivním věku? A že většina z nás problém přechází a neřeší? Nejdříve se pojďme podívat, jak vlastně menstruační bolesti vznikají, jak jejich průběh zmírnit nebo je zcela zastavit a kdy je už vhodné obrátit se na lékaře.

Objednávka

  Velikost:

  Tabulka velikostí

  Cena: 9 950 Kč


  Jakmile k nám dorazí vaše nezávazná objednávka, budeme vás kontaktovat, abychom se ujistily, že jste zvolila správnou velikost.

  Zároveň vám pošleme instrukce k platbě.

  Poštovné jde za námi.